Opublikowano Dodaj komentarz

Jak pielęgnować biżuterię? Renowacja biżuterii w domu i u jubilera

renowacja biżuterii warszawa

Kupiona dziś biżuteria za kilkanaście lat będzie stanowić przepiękny, sentymentalny przedmiot, który nierzadko dziedziczą młodsze pokolenia w naszej rodzinie. Biżuteria może stanowić pamiątkę rodzinną, a nawet przepiękny symbol miłości. Pierścionek zaręczynowy babci przekazany narzeczonej to więcej niż przypieczętowanie obietnicy oddania, posiada on magiczną moc i głębsze znaczenie. Dziedziczona biżuteria- zwłaszcza ta, którą otrzymujemy w prezencie z okazji urodzin czy nawet bez okazji, zawsze wiąże się z podkreśleniem i zacieśnieniem więzi rodzinnych. To, co nadaje jej wartości to właśnie pochodzenie i sam proces przekazania. Nierzadko jednak, biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie, która nie jest noszona na co dzień wymaga pewnego przygotowania. Mowa przede wszystkim o oczyszczeniu czy uzupełnieniu, jeśli jest ona uszkodzona. Niektóre czynności możemy wykonać samodzielnie, jeśli w grę wchodzi gruntowna naprawa czy ingerencja a w np. rozmiar czy uzupełnienie brakujących elementów, warto skorzystać z usług profesjonalnych jubilerów, którzy odpowiednio zadbają o nasz najcenniejszy skarb.

Renowacja biżuterii- informacje ogólne

Codzienne noszenie biżuterii chroni ją przed pośniedzeniem. Jeśli jednak posiadamy przepiękna biżuterię, która od dawna skrywana jest w szufladzie biurka czy innej szkatułce warto o nią zadbać i pamiętać o regularnej pielęgnacji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej blaskiem przez wiele lat. Jeśli biżuteria jest mocno zanieczyszczona nie wyrzucaj jej. Proces czernienia złota czy srebra jest zupełnie naturalny i wynika z chemicznych procesów jakie zachodzą przy reakcji kruszcu z tlenkami siarki, które unoszą się w powietrzu, ale także z kosmetykami czy wodą. Biżuteria może ciemnieć także przy kontakcie ze skórą i wydzielanym potem. Dlatego wśród wielu teorii wskazywana jest także ta, która wskazuje na to, że noszenie srebrnej biżuterii pozwala szybko wykryć problemy zdrowotne, gdyż reaguje ona właśnie powstającym nalotem lub szybkim matowieniem. Niemniej, nie każdy uważa efekt postarzania biżuterii za atrakcyjny, i aby cieszyć się piękną i błyszczącą biżuterią kluczowe znaczenie ma nie tylko częstotliwość z jaką nosimy biżuterię, ale także warunki w jakich ją przechowujemy.

Przechowywanie biżuterii

Wpływ na czernienie biżuterii ma przede wszystkim sposób jej przechowywania. W przypadku biżuterii wykonanej z materiałów sztucznych, może ona być przechowywana w miejscach, które są widoczne, bez dodatkowego zabezpieczenia. Jedynym minusem jest osadzający się na ich powierzchni kurz, ale w tym wypadku oczyszczenie przedmiotów nie należy do kłopotliwych. Jedynym minusem jest jej nieestetycznym wygląd na toaletce w pokoju czy łazience. W przypadku biżuterii wykonanej ze srebra lub złota, nie należy przechowywać jej w wilgotnych miejscach, a także nie jest wskazane pozostawianie jej na wierzchu. Zbyt duży dostęp powietrza, a także promieni słonecznych może negatywnie wpłynąć na wygląd biżuterii.

Większy wpływ na utrzymanie biżuterii w dobrym stanie ma sposób przechowywania. Chyba każdej z nas zdarzył się poplątany łańcuszek, poskręcana bransoletka a pomiędzy nimi pierścionek. To najczęściej w takich sytuacjach możemy doprowadzić do uszkodzenia biżuterii- zerwania łańcuszka czy rozerwania bransoletki z koralików. W sklepach biżuteryjnych, ale także w popularnych sieciówkach możliwy jest zakup specjalnych haczyków, na których zawiesimy wszystkie łańcuszki, ekspozytory na bransoletki, czy stojaki na pierścionki czy kolczyki. Jeśli planujemy przechowywanie biżuterii w szufladzie, również możemy zapatrzyć się w specjalne wypełnienie, które posiada już odpowiednio przygotowane żłobienia na łańcuszki czy zegarki.

Renowacja biżuterii w domu

Poczerniała biżuteria to nie katastrofa, jednak prezentuje się ona niezbyt szlachetnie. Jeśli planujemy sprezentowanie jej komuś bliskiemu warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Nalot jest łatwy do usunięcia, nierzadko do uzyskania zadowalającego efektu wystarczy wypolerowanie powierzchni. Jeśli nasza biżuteria posiada dodatkowe zdobienia, w których widoczne są zabrudzenia często, aby do nich dotrzeć potrzebne będą miękkie szczoteczki, pasty lub specjalne produkty przeznaczone do tzw. kąpieli biżuterii.

Nie każdy środek jakiego użyjemy do czyszczenia biżuterii będzie odpowiedni, jeśli posiada ona zdobienie wykonane z kamienia. Niektóre środki mogą negatywnie wpłynąć na inne materiały, z których została wykonana biżuteria. Jeśli nie chcemy zniszczyć pierścionka czy kolczyków czyszczenie musimy wykonać bardzo dokładnie i etapami. Jeśli wartość biżuterii jest bardzo wysoka najlepiej zdecydować się na fachową usługę taką jak renowacja biżuterii. Warszawa, Kraków, przepiękna Łódź, Gdańsk czy artystyczny Poznań to miejsca w których znajdziemy jubilerów, złotników a także osoby, które rzemiosło mają w ręku.

Kilka domowych sposobów

  • ziemniaki- woda z ugotowanych ziemniaków posiada bardzo dużo związków potasu, żelaza, magnezu, fosforu czy wapnia. W takiej wodzie delikatnie wymywamy biżuterię, następnie polerujemy ją miękką szmatką,
  • Soda i folia aluminiowa- soda oczyszczona w wielu domach stosowana jest jako środek do usuwania osadu z kamienia- rozpuszczona w wodzie doskonale czyści czajniki, a rozrobiona z gęstą papkę pozwala na usunięcie zaśniedziałych elementów wokół baterii w kuchni czy łazience. Pastę z sody możemy nałożyć bezpośrednio na srebro, następnie przecierać szmatką lub gąbką do uzyskania pożądanego efektu lub rozpuść sodę w letniej wodze, w misce wyłożonej folią aluminiową. Wykorzystanie sody może negatywnie wpłynąć na blask kamieni, więc bogato zdobioną biżuterię lepiej czyścić fragmentami,
  • popiół- zwęglony pyłek doskonale oczyszcza powierzchnię srebra, wystarczy odrobina wody aby cieszyć się z powrotem idealnym blaskiem biżuterii. Wybieramy delikatny pyłek, popiół węglowy może posiada zbyt dużą gramaturę, która może pozostawić na powierzchni czyszczonego srebra nieestetyczne rysy,
  • Pasta do zębów podobnie jak popiół czy soda również dobrze oczyszcza zaczerniałą powierzchnie.

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>