Opublikowano Dodaj komentarz

Czyszczenie srebrnej biżuterii- domowe sposoby

bizuteria vintage jak czyścić biżuterię ze srebra

Uwielbiamy biżuterię. To najczęściej najlepszy dodatek do każdej stylizacji. Najczęściej to dzieki niej dodajemy nieco sznytu naszej codziennej stylizacji- ekstrawagancji naszyjnik, bogato zdobiony do bawełnianej koszulki? A może bardzo delikatny łańcuszek podkreślający zarys obojczyków do letniej sukienki? Klasa. Jak więc zadbać o to, aby nasza biżuteria zawsze prezentowała się nieskazitelnie? Oto kilka złotych porad, przewrotnie opisanych dla srebrnej biżuterii, dla wszystkich tych, które uwielbiają błyskotki.

Kilka słów o samym srebrze? Czym jest srebro?

Srebro jest materiałem szlachetnym o naturalnym połysku, choć stosunkowo miękkim jeśli chodzi o jego obróbkę. Z tego względu srebrna biżuteria występuje w postaci stopów- mieszanki srebra z innymi materiałami, których zadaniem jest jego utwardzenie. Najpopularniejszy stop srebra to 925. Ten skrót numeryczny oznacza, że biżuteria srebrna posiada 92.5% srebra, oraz 7.5% innych materiałów takich jak kadm, mangan czy miedź.

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Naturalnym zjawiskiem dla srebrnej biżuterii jest pojawienie się ciemnego nalotu i matowienie. Wpływ ma na to przede wszystkim środowisko- dwutlenek siarki unoszący się w powietrzu, wilgotne powietrze, obecność innych metali czy nawet ludzki pot, zwłaszcza jeśli regularnie przyjmujemy leki.

Jak czyścić srebrną biżuterię domowymi sposobami?

Srebrną biżuterię można wyczyścić z nalotu w zaciszu domowym. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na domowe czyszczenie srebra, które są w pełni bezpieczne.

Czyszczenie srebrnej biżuterii- sól kuchenna i folia aluminiowa

Sól kuchenna w domu to podstawa, nie tylko jako przyprawa poprawiająca smak wielu potraw, ale właśnie jako jeden z najbardziej naturalnych środków czyszczących. Łyżkę soli rozpuść w szklance ciepłej wody. Drugie naczynie (najlepiej ceramika) wyłóż szczelnie folią aluminiową. Na dnie miseczki umieść srebrną biżuterię i zalej ją roztworem soli. Mocz biżuterię do momentu aż patyna nie zniknie. Przetrzyj biżuterię miękką szmatką.

Czyszczenie srebrnej biżuterii- pasta do zębów

Pasta do zębów posiada wiele składników, które mają właściwości wzmacniające i ścierne. Od lat poza standardowym zastosowaniem, wykorzystywana jest np. do nacierania zmian skórnych, równie dobrze sprawdza się także do czyszczenia srebra. Wybierz pastę klasyczną, nie wybielającą! Wybielająca pasta do zębów może spowodować odbarwienie materiałów. Dlaczego zamiast sody oczyszczonej w poprzedniej poradzie wspominamy o soli? Soda oczyszczona ma silne działania ścierające i może doprowadzić do zniszczenia struktury srebra. Stąd również sugestia, aby wybór pasty miał śladowe ilości sody. Jak czyścimy srebro pastą? Na miękką szmatkę nałóż niewielką ilość pasty do zębów. Wcieraj ją na małych fragmentach biżuterii aż do usunięcia czarnego nalotu. W trakcie czyszczenia zauważysz na szmatce czarne zabrudzenia, to oznacza, że cały nalot pięknie schodzi z biżuterii. Wyczyszczoną biżuterię wypłucz w zimnej wodzie, wytrzyj i wypoleruj miękką szmatką.

Czyszczenie srebrnej biżuterii-popiół

Jedną z najstarszych metod czyszczenia srebrnej biżuterii jest popiół. Jednak uwaga! Nie każdy popiół pozwoli nam na oczyszczenie biżuterii. Popiół węglowy składa się z ostrych drobin, które podczas czyszczenia mogą porysować biżuterię. Do czyszczenia biżuterii o wiele lepiej sprawdza się popiół drzewny. Jak wyczyścić biżuterię srebrną popiołem? Najlepszy efekt czyszczenia popiołem uzyskasz stosując tą metodę na mokro. Niewielką ilość popiołu nanieś na zwilżoną, miękką szmatkę i delikatnie wcieraj w biżuterię. Po usunięciu całego nalotu wypłucz biżuterie w zimnej wodzie i wypoleruj miękką, flanelową tkaniną. Podobny efekt uzyskasz również używając soku z cytryny.

Czyszczenie srebrnej biżuterii- pasta do czyszczenia srebra

Na rynku dostępne są także pasty do czyszczenia srebra, czy płyny, w których biżuterię pozostawiamy do namoczenia.

A wy, stosowaliście któryś z opisanych sposobów na domowe czyszczenie srebrnej biżuterii? Jak czyścicie biżuterię vintage? Pierścionki odziedzyczone po babci, czy para kolczyków, którą nosiła mama w młodości, to piekne pamiątki, o które warto zdbać. Znacie jakieś inne techniki? Podzielcie się opiniami w komentarzu!

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>