Opublikowano Dodaj komentarz

Biżuteria na Dzień Mamy- pomysl na wyjątkowy prezent

pomysł na dzień matki

Szybkie tempo życia, nagromadzenie obowiązków, zwłaszcza tych zawodowych, przez które często zapominamy o naszym życiu towarzyskim sprawiają, że dni mijają nam bardzo szybko. Do tego stopnia, że w całym natłoku spraw i zadań do wykonania przestajemy je od siebie odróżniać. Dlatego już teraz warto w kalendarzu spotkań zarezerwować popołudnie dla najwazniejsze osoby na świecie… Dzień Mamy już za 3 miesiące, a my zaczynamy nasz przegląd pomysłów na prezent dla tej wyjątkowej osoby.

Dzień Mamy- kilka słów o historii

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja, jednak nie jest to stała data dla wszystkich krajów. W wielu z nich Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada na pierwszą niedzielę maja. Historycznie, Dzień Matki sięga czasów starożytnych, kiedy egipcjanie oddawali cześć bogini Izydzie- idealnej żonie i matce. W kulturze starożytnych Greków czy Rzymian, matka była symbolem płodności, urodzaju, co bezpośrednio wiązało się z czczeniem nadejścia wiosny, w której wszystko budziło się do życia a ziemia zaczynała wydawać pierwsze owoce. W Grecji matką, której oddawano cześć była Reia- matka wszechświata, w Rzymie Cybele- bogini radości (święto Hilariów, ku jej czci obchodzona 15 maja).

Na wiele stuleci święto matki zostało zapomniane, a powrót do niego zawdzięczamy siedemnastowiecznej Anglii. Dzień Matki nazywany był “Niedzielą u Mamy” (Mothering Sunday) i obchodzony był w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Głównie wynikało to z organizacji życia społecznego. Wiele osób- córek i synów pracowało na dworach zamożnych panów. Niedziela u Matki była dniem wolnym od pracy, kiedy Ci, którzy na co dzień nie przebywali w domu mogli do niego wrócić. Córki piekły Ciasto matczyne, i na znak szacunku i miłości podążały do domu rodzinnego. Synowie przywozili kwiaty i inne słodycze. 

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki miał nieco odmienne oblicze. Nie wynikał on z życia społecznego, a z potrzeby docenienia samych Matek. W Stanach Zjednoczonych obchodzono Dzień Matczynej Pracy, który miał przede wszystkim zwrócić uwagę na ciężką pracę kobiet jaką wkładały nie tylko w utrzymanie gospodarstwa domowego, ale i wychowanie dzieci. Kampania na rzecz Dnia Matczynej Pracy przerodziła się na początku XX w. w walkę o Dzień Matki dla Pokoju, co doprowadziło do ustanowienia Dnia Matki świętem narodowym obchodzonym w drugą niedzielę maja. Święto obchodzone jest ze wszystkimi honorami, a podczas jego obchodów na fasadach budynków powiewają narodowe flagi. Podobnie odbywa się to w Niemczech, jednak jeśli w tym samym dniu wypadają także Zielone Świątki, Dzień Matki obchodzi się tydzień wcześniej. W indiach Dzień Matki obchodzony jest w październiku, w Rosji pod koniec listopada, w Norwegii obchodzimy go w drugą niedzielę lutego, w wielu krajach zbiega się on z Dniem Kobiet, pierwszym Dniem Wiosny, czy tak jak w przypadku indonezji, poprzedza on święto Bożego Narodzenia.

Brak pomysłu na prezent? Biżuteria na Dzień Matki

Dzień Matki powinien skupiać się przede wszystkim na naszych mamach, ale także na babciach czy tych kobietach, które odegrały rolę kobiet odpowiadających za nasze wychowanie czy tych, które opiekowały się nami. W dorosłym życiu, nierzadko są to także babcie, ciocie, czy matki naszych małżonków. 

W jaki sposób uhonorować ich udział w naszym życiu? Przede wszystkim uwagą. Zaplanuj ten dzień wolny od pracy, czy dodatkowych obowiązków. Przesuń umówione spotkania na dzień wcześniej. Oddaj się chwili rozmowy, podczas obiadu w dobrej restauracji, czy przy filiżance herbaty i słodkiej babce piaskowej. Wybierz się z mamą do SPA. Zafundujcie sobie relaksacyjną kąpiel borowinową, masaż, oraz seans w solnej grocie. Później dobra kolacja. Jeśli Twoje życie zawodowe nie pozwala Ci na taką odskocznie spróbuj wyrwać się chociaż na godzinę. Idealny prezent? Biżuteria na Dzień Matki to strzał w dziesiątkę. Mała błyskotka, którą będzie mogła nosić na co dzień i myśleć o Tobie.

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>